דילוג לתוכן הראשי

אפליית ערבים בישראל גם במאבק בקורונה

אתמול התפרסמו נתוני החולים בקורונה בישראל לפי יישובים. מדהים שבישראל אין כמעט אף חולה ערבי. כנראה שיש "גזע עליון" בישראל והוא בכלל ערבי, חסין לקורונה.  כול העולם חולה בקורונה אבל אזרחי ישראל הערבים מחוסנים. הם פשוט לא חולים. לא בעיר הצפופה אום אל פאחם, לא ברהט שבנגב, לא בעיר הבירה של החברה הערבית – נצרת. כולם בריאים. איזה יופי!

אבל יש עוד אופציה והיא מצערת מאוד – את הערבים לא בודקים, ולכן גם לא מוצאים חולים. כול הכבוד לנו, מדינת ישראל, לוקחים את התפיסה הגזענית שלנו גם למאבק בקורונה ומאמינים שככה ננצח אותה. שנצליח לרפא את היהודים והמגפה תשתולל אצל הערבים ? זה שילוב של טמטום, חוסר מוסר, וחוסר אחריות משווע.
רבים בחברה הערבית ממשיכים לצאת לעבודה בחקלאות ובבניין, גם במקומות בארץ שבהם יש נדבקים רבים במחלה. רבים מהעובדים החיוניים בבתי החולים הן מקרב הרופאים והן מבין אנשי האחזקה והניקיון מגיעים מהחברה הערבית. אלה גם אלה מחד חיוניים מאוד למשק הישראלי ולהתמודדות של מערכת הבריאות, ומאידך חשופים למחלה ומביאים חשיפה זו ליישובים הערביים.

אם לא נערך מידית לטפל בחברה הערבית לא נעשה את חובתנו האזרחית והמוסרית כלפיהם וכמובן שלא נוכל למגיפה. האם יש קמפיין הסברה בערבית ? האם יש תדרוכים מדי ערב בשפה הערבית ובתקשורת הערבית ? והכי חשוב – בדיקות, בדיקות ועוד בדיקות. יזומות. מתי נתחיל לפתוח מרכזי בדיקה גם בריכוזי האוכלוסייה של החברה הערבית: בוואדי ערה, בנגב, בגליל ?
בשותפות של המנהיגים הפוליטיים וראשי הרשויות. בהובלת ועדת המעקב הערבית צריכה לצאת לדרך עוד היום תכנית חירום שתופעל בקרב מיליון וחצי האזרחים הערבים של המדינה. תכנית שתשלב בין הסברה יעילה, לבדיקות, להכנת מקומות לבידוד, ולדאגה לצרכים של האוכלוסייה.

ועוד דבר, אפילו קשה שבעתיים: הקורונה גם לא תיעצר בגדר הביטחון  מול עזה או בחומת ההפרדה מהשטחים בגדה המערבית. כן, גם כאן ניווכח שיש מחיר לכיבוש ולסגר המתמשך על עזה – האחריות היא עלינו וכדאי לנו לקחת אותה אחרת ניפגע. כשתפרוץ המגפה בעזה הצפופה, המזוהמת ובעלת מערכת בריאות קטנה ומוגבלת היא תגיע גם אלינו בישראל. כשתשתולל המגפה בגדה המערבית היא לא תבחין בין פלסטינים למתנחלים. האחריות היא עלינו ולכן מתבקשים כאן שני דברים: הראשון הוא עבודה מתואמת עם הפלסטינים והשני הוא תמיכה במערכות הבריאות שלהם.

האם ממשלה שקוראת לאזרחיה הערבים "תומכי טרור" וניתקה כול קשר עם הנהגת הרשות הפלסטינית מסוגלת לכול אלה ? מסבירים לנו שאנחנו במצב חירום שמחייב שינוי סדרי עולם, שינוי חשיבה, מערך פוליטי בחירום, דחיית משפט לראש ממשלה, ביטול התחייבויות לבוחרים, ועוד ועוד. אז בבקשה ממכם גנץ וביבי מנהיגי ממשלת החירום תשנו את הדיסקט ותפעלו מיידית להגנת החברה הערבית בישראל ולשרותי בריאות מותאמים למצב לפלסטינים בעזה ובגדה.

יניב שגיא

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

יום בחיי יובל דביר - חברי הצוות: פלסטיני, גיאורגית, אמריקאיות, הדס ואני

מקור:  סיון קלינגבייל | | הארץ  |  בלוגים   |  עוד 365 ימים תמונות: יובל דביר בן 42, נשוי ואב לשלוש, גר בקיבוץ מענית, מנהל ביה"ס התיכון הבינלאומי למנהיגות בגבעת חביבה, אוהב לשחק "חי, צומח, דומם", ההיערכות לשנת הלימודים הבאה מורכבת - כישלון ויסגרו אותנו. "נעים מאוד! אני יובל דביר, בן 42, נשוי לרותי ואבא של עדי, שירה ודנה (14, 12 ו-7). אני המנהל המייסד של בית הספר התיכון הבינלאומי למנהיגות בגבעת חביבה ודוקטורנט בבית הספר לחינוך של אוניברסיטת לונדון. אנחנו גרים בקיבוץ מענית, סמוך לפרדס חנה-כרכור. הגענו אל המקום המקסים הזה אחרי 16 שנה בגבעתיים". "ניהול של בית ספר בינלאומי פנימייתי בתקופת קורונה היא משימה מאתגרת ומרתקת. יש לנו קהילה בינלאומית של תלמידים ומחנכים שמגיעים מיותר מ-20 מדינות. שלל הסיטואציות החינוכיות והארגוניות שיצרה הקורונה הוא באמת מדהים, ואנחנו לומדים יחד כל יום כיצד לתרגם את הסוגיות לפרקטיקות. מצד אחד, הקורונה הבהירה לכולנו עד כמה אנחנו חולקים חוויות, ערכים ופחדים משותפים, וגם תרמה להעמקת השייכות של הפרט לקהילה (תלמידים, מורים, הורים). מצד שני,

ביבי והימין שכחו מה זה להיות יהודים

"וכי יגור אתך גר בארצכם, לא תונו אתו. כאזרח מכם יהיה לכם הגֵּר הגָּר אתכם ואהבת לו כמוך כי גרים הייתם בארץ מצרים, אני ה' אלהיכם" (ויקרא יט, לג-לד ( מסע גזעני מתוזמר היטב כנגד אזרחי ישראל הערבים מתנהל בארצנו ומתקבל באדישות בציבור. מסע אנטי-יהודי שמובל על ידי ראש ממשלת ישראל ומפלגות הימין – אלה שמתהדרות ביהדותם וציוניותם. ראש הממשלה פצח בו לפני שבוע כשתקף את רשימת "כחול לבן" והאשים: " הם מסתמכים על גוש חוסם עם מפלגות ערביות, שלא רק שלא מכירות במדינה, אלא פועלות לחסל את ישראל". דף המסרים הזה עבר לכול דוברי הימין שחזרו על "האישום" הנורא כלפי האלטרנטיבה לשלטון הנוכחי על כך שהם מתכוונים להיעזר באזרחי ישראל הערבים על מנת ליצור "גוש חוסם". כמה מביש. כמה רחוק מתפיסת העולם של היהדות. כמובן שאפילו "כחול לבן" לא יכולים לדמיין ש"חלילה" האלטרנטיבה לממשלה הקיימת תשתף  את אזרחי ישראל הערבים בשלטון. ניתן היה לצפות שמנהיגי "המרכז" יגיבו כנגד עצם הגזענות וההדרה של  20 אחוז מאזרחי ישראל, אבל לא – הם פצחו